IPS Ierotei Vlachos

IPS Ierotei Vlachos/Pr. Ioannis Romanidis: Cine sunt sfinții?

26 Iunie 2016 / Cuvinte duhovnicești

Cine sunt sfinții?

Toți cei părtași, pe diferite trepte, energiei sfințitoare și îndumnezeitoare a lui Dumnezeu poartă numele de Sfinți. În categoria Sfinţilor se numără Prorocii, Apostolii, Părinţii şi toţi prietenii lui Hristos de-a lungul veacurilor, toți câţi se împărtășesc de energia luminătoare şi îndumnezeitoare a lui Dumnezeu, între care se numără mucenici, nevoitori cuvioşi, clerici şi mireni, bărbaţi şi femei, tineri şi bătrâni. Aceştia toți  poartă numele de Sfinţi.

Enciclica către popor a Sfântului Sinod al Bisericii Greciei cu privire la Sfântul și Marele Sinod

3 Iunie 2016 / Teologie

În pregătirea Sfântului și Marelui Sinod al Ortodoxiei ce ar trebui să se desfășoare în Creta, începând cu sărbătoarea Cincizecimii, Sinodul permanent al Bisericii Ortodoxe a Greciei a transmis întregului popor credincios pentru informare, următoarea enciclică, care transmite în linii mare poziția pe care o va avea Biserica Greciei în cadrul acestui eveniment, în ce privește documentele propuse spre aprobare.

IPS Ierotei Vlachos: Problemele esențiale cu privire la Sfântul și Marele Sinod

IPS Ierotei Vlahos, Mitropolit de Nafpaktos

Problemele esențiale cu privire la Sfântul și Marele Sinod

(Intervenție în Sfântul Sinod al Bisericii Greciei, 25 mai 2016)

Sfântul și Marele Sinod care urmează să aibă loc în luna iunie 2016 în Creta era o așteptare a multora cu o anumită viziune despre el, care l-au pregătit, care s-au ostenit și acum au ajuns la convocarea lui.