Patristica

Ce sunt păcatele din neştiinţă?

15 Martie 2017 / Patristica

Care sunt păcatele cu știință și care sunt cele cu neștiință și care dintre ele sunt mai grele?

1. Păcatele cu știință sunt cele pentru care te mustră conștiința că ai făcut rău, iar păcatele cu neștiință sunt toate acele lucruri pe care tu socotești că le-ai făcut bine, ele fiind rele.

Sf. Sofronie al Ierusalimului: Viața Sfintei Maria Egipteanca

18 Aprilie 2016 / Patristica

Bun lucru este a ascunde taina împăra­tului și slăvit lucru a propovădui faptele lui Dumnezeu. Așa a spus îngerul către Tobie după minunata recăpătare a vede­rii, căci îi orbiseră ochii, și după ace­le primejdii prin care a trecut și din care a fost izbăvit pentru evlavia ce avea. A nu păzi taina împă­ratu­lui este primejdios și vătămător, iar a ascunde sub tăcere faptele minu­nate ale lui Dum­nezeu, aduce primejdie sufletului.

Despre Sfântul Spiridon, episcopul ciprioților

12 Decembrie 2015 / Patristica

Unul din istoricii ecleziastici ai Antichității târzii, Socrate Scolasticul (380-450) are în lucrarea sa, Historia Ecclesiastica o importantă notiță despre Sfântul Spiridon, episcopul Trimitundei. O prezentăm aici ca extras din volumul ce va cuprinde dosarul hagiografic bizantin al Sfântului Spiridon, aflat în pregătire la Editura Doxologia (Colecția Viața în Hristos, seria Hagiographica 3).

Cununa moaștelor Sfântului Simeon din Muntele Minunat

23 Mai 2015 / Patristica / Pr. Dragoș Bahrim
Capul Sfântului Simeon din Muntele Minunat cu cununa dăruită de Ștefan cel Mare

La Sfânta Mănăstirea Neamț se păstrează o inestimabilă comoară, capul Sfântului Simeon Stâlpnicul din Muntele Minunat. Acesta este unul dintre cei mai populari dintre sfinții care și-au asumat această formă neobișnuită de asceză. Sfintele sale moaște au fost împodobite de către Sfântul voievod Ștefan cel Mare, în anul 1463, cu o foarte frumoasă coroană, astăzi păstrată în mănăstire într-un loc deosebit de cinstitul cap, după schimbarea vechii racle.