Pr. Dragoș Bahrim

Preotul Dragoş Ciprian Bahrim (născut în 1971) este absolvent al Facultăţilor de Matematică (1995) şi Teologie ortodoxă (1999), doctor în filosofie, cu o teză despre hermeneutica Sfântului Maxim Mărturisitorul (2013), director al Seminarului Teologic „Sfântul Vasile cel Mare” (din 1999), editor şi coordonator al unor colecţii de teologie și literatură patristică ale Editurii Doxologia, tată a 5 copii. Începând cu 1 ianuarie 2007 a fost numit paroh al nou-înfiinţatei parohii Munteni-Copou, cu hramurile „Sfinţii Maxim Mărturisitorul şi Sfântul Grigorie Palama” din cartierul Copou din Iași

Articole

Sfintele Paști prin ochiii și lumea lui Igor

Igor, pelerin la Athos

Cum sunt văzute Sfintele Paști prin ochiii și lumea interioară a lui Igor Aldea, un copil suferind de autism din parohia noastră. Cu adevărat, cum spunea Sfântul Pavel, „ Dumnezeu Şi-a ales pe cele nebune ale lumii, ca să ruşineze pe cei înţelepţi; Dumnezeu Şi-a ales pe cele slabe ale lumii, ca să le ruşineze pe cele tari; Dumnezeu Şi-a ales pe cele de neam jos ale lumii, pe cele nebăgate în seamă, pe cele ce nu sunt, ca să nimicească pe cele ce sunt” (I Cor. 1, 27-28):

„Dragă Reagan,

Calea guvernării creștine

Mănăstirea Vatopedi, Sf. Munte Athos, Capela icoanei Paramythia

Calea guvernării creștine

Un demnitar bizantin a venit să ceară sfat duhovnicesc Sfântului Chiril Fileotul, mișcat de faima discernământului acestuia. Este vorba de Mihail, sevastul și protostratorul, trimis chiar de Împăratul Alexie Comnenul. Cuviosul îl primește cu foarte multă asprime, nu cu lingușelile și slugărnicia cu care sunt primiți astăzi politicienii și guvernanții de către bărbații Bisericii. Episodul e antologic, fiind relatat de hagiograf cu mult umor:

Iată acum ce este bun şi ce este frumos, decât numai a locui fraţii împreună! (Ps.132,1)

25 Decembrie 2016 / Istoricul parohiei / Pr. Dragoș Bahrim

Pubicăm tradiționala fotografie de Crăciun, realizată și anul acesta după Sfânta Liturghie încercând să păstrăm tradiția inaugurată odată cu înființarea parohiei noastre. Cuvintele psalmistului, Iată acum ce este bun și ce este frumos, decât numai a locui frații împreună (Ps. 132, 1) sunt singurele care pot descrie bucuria de a fi împreună în Liturghie.

Nașterea Domnului să fie cu multă bucurie și sănătate pentru toți enoriașii și prietenii parohiei noastre!

Prima Sfântă Liturghie în Biserica Sf.Maxim Mărturisitorul-Sf.Grigorie Palama

După ce mai bine de un an s-au depus uriașe eforturi pentru ridicarea bisericii noastre parohiale, în a doua zi de Înviere, în 2 mai 2016, am săvârșit prima Sfântă Liturghie împreună cu enoriașii, mulțumind în primul rând lui Dumnezeu pentru acest mare dar. În al doilea rând am mulțumit celor care într-un fel sau altul au contribuit la aceasta: ctitori, arhitect, proiectanți, constructori, alți binefăcători și nu în ultimul rând, rugători. Lucrarea nu este încă finalizată, dar nădăjduim ca mutarea comunității în noul spațiu să se petreacă cât mai curând.

„Aceasta nu e alta fără numai casa lui Dumnezeu, aceasta e poarta cerului!"

20 Martie 2016 / Noua biserică / Pr. Dragoș Bahrim

Iar Iacov ieşind din Beer-Şeba, s-a dus în Haran.

Ajungând însă la un loc, a rămas să doarmă acolo, căci asfinţise soarele. Şi luând una din pietrele locului aceluia şi punându-şi-o căpătâi, s-a culcat în locul acela.

Şi a visat că era o scară, sprijinită pe pământ, iar cu vârful atingea cerul; iar îngerii lui Dumnezeu se suiau şi se pogorau pe ea.

Apoi S-a arătat Domnul în capul scării şi i-a zis: "Eu sunt Domnul, Dumnezeul lui Avraam, tatăl tău, şi Dumnezeul lui Isaac. Nu te teme! Pământul pe care dormi ţi-l voi da ţie şi urmaşilor tăi.

El este Cel care a pus cerul ca o boltă (Isaia 40, 22)

20 Februarie 2016 / Noua biserică / Pr. Dragoș Bahrim

Astăzi ne-am apropiat de finalul etapei actuale din construcția bisericii Sfinților Maxim Mărturisitorul și Grigorie Palama, încheind placările în interior. Formele interioare, volumul, geometria, trebuie să recunosc că mi-au produs o mare uimire în ultimele zile, descoperind parcă o Taină care era mai înainte de noi. E mult mai mult decat m-am așteptat.