Știri din parohie

Sfintele Paști prin ochiii și lumea lui Igor

Igor, pelerin la Athos

Cum sunt văzute Sfintele Paști prin ochiii și lumea interioară a lui Igor Aldea, un copil suferind de autism din parohia noastră. Cu adevărat, cum spunea Sfântul Pavel, „ Dumnezeu Şi-a ales pe cele nebune ale lumii, ca să ruşineze pe cei înţelepţi; Dumnezeu Şi-a ales pe cele slabe ale lumii, ca să le ruşineze pe cele tari; Dumnezeu Şi-a ales pe cele de neam jos ale lumii, pe cele nebăgate în seamă, pe cele ce nu sunt, ca să nimicească pe cele ce sunt” (I Cor. 1, 27-28):

„Dragă Reagan,

Iată acum ce este bun şi ce este frumos, decât numai a locui fraţii împreună! (Ps.132,1)

25 Decembrie 2015 / Știri din parohie / Pr. Dragoș Bahrim

Pubicăm tradiționala fotografie de Crăciun, realizată și anul acesta după Sfânta Liturghie încercând să păstrăm tradiția inaugurată odată cu înființarea parohiei noastre. Cuvintele psalmistului, Iată acum ce este bun și ce este frumos, decât numai a locui frații împreună (Ps. 132, 1) sunt singurele care pot descrie bucuria de a fi împreună în Liturghie.

Nașterea Domnului să fie cu multă bucurie și sănătate pentru toți enoriașii și prietenii parohiei noastre!

Matematică la biblioteca parohiei

O importantă colecție de cărți de matematică elementară și nu numai, dar și unele de fizică a fost donată bibliotecii parohiei noastre de familia Marin și Viorica Constantinescu, membri ai parohiei, cărora le mulțumim din suflet! Sunt un dar neprețuit.

Aș zice că mare parte din aceste cărți, sunt cărți ale adolescenței mele. În anii 80, literatura dar și studiul matematicilor și științelor era pentru și pentru mine și pentru mulți colegi de generație o ocupație obișnuită de vacanță.

Arhitectul Șerban Sturdza în vizită la șantierul bisericii noastre

Duminică 28 iunie 2015 a vizitat șantierul bisericii parohiale domnul Șerban Sturdza, unul din cei mai titrați arhitecți români ai momentului, actual președinte al Ordinului Arhitecților din București (fost președinte OAR), singurul arhitect din România membru corespondent al Academiei Române. Alături de domnia sa a fost prezentă soția sa, doamna arhitect Doina Sturdza.