Știri din parohie

Iată acum ce este bun şi ce este frumos, decât numai a locui fraţii împreună! (Ps.132,1)

25 Decembrie 2015 / Știri din parohie / Pr. Dragoș Bahrim

Pubicăm tradiționala fotografie de Crăciun, realizată și anul acesta după Sfânta Liturghie încercând să păstrăm tradiția inaugurată odată cu înființarea parohiei noastre. Cuvintele psalmistului, Iată acum ce este bun și ce este frumos, decât numai a locui frații împreună (Ps. 132, 1) sunt singurele care pot descrie bucuria de a fi împreună în Liturghie.

Nașterea Domnului să fie cu multă bucurie și sănătate pentru toți enoriașii și prietenii parohiei noastre!

Matematică la biblioteca parohiei

O importantă colecție de cărți de matematică elementară și nu numai, dar și unele de fizică a fost donată bibliotecii parohiei noastre de familia Marin și Viorica Constantinescu, membri ai parohiei, cărora le mulțumim din suflet! Sunt un dar neprețuit.

Aș zice că mare parte din aceste cărți, sunt cărți ale adolescenței mele. În anii 80, literatura dar și studiul matematicilor și științelor era pentru și pentru mine și pentru mulți colegi de generație o ocupație obișnuită de vacanță.

Arhitectul Șerban Sturdza în vizită la șantierul bisericii noastre

Duminică 28 iunie 2015 a vizitat șantierul bisericii parohiale domnul Șerban Sturdza, unul din cei mai titrați arhitecți români ai momentului, actual președinte al Ordinului Arhitecților din București (fost președinte OAR), singurul arhitect din România membru corespondent al Academiei Române. Alături de domnia sa a fost prezentă soția sa, doamna arhitect Doina Sturdza.

Înălțatu-Te-ai întru Slavă Hristoase, Dumnezeul nostru!

Înălțatu-Te-ai întru slavă, Hristoase Dumnezeul nostru, bucurie făcând ucenicilor Tăi, cu făgăduința Sfântului Duh; încredințându-se ei prin binecuvântare că Tu ești Fiul lui Dumnezeu, Mântuitorul lumii.

(Troparul Înălțării Domnului, glas 4)

După a treia încercare, din cauza vântului puternic, am reușit astăzi să ridicăm ultima parte a structurii bisericii!

Mare ești Doamne și minunate sunt lucrurile Tale și nici un cuvânt nu este de ajuns spre lauda minunilor Tale!

Fotografii Silviu Cluci și Marius Gerber...

Jurnal de șantier: 19 iunie 2015

De n-ar zidi Domnul casa, în zadar s-ar osteni cei ce o zidesc; de n-ar păzi Domnul cetatea, în zadar ar priveghea cel ce o păzeşte.
În zadar vă sculaţi dis-de-dimineaţă, în zadar vă culcaţi târziu, voi care mâncaţi pâinea durerii, dacă nu v-ar da Domnul somn, iubiţi ai Săi.

(Psalmul 126)