Noua biserică

„Aceasta nu e alta fără numai casa lui Dumnezeu, aceasta e poarta cerului!"

20 Martie 2016 / Noua biserică / Pr. Dragoș Bahrim

Iar Iacov ieşind din Beer-Şeba, s-a dus în Haran.

Ajungând însă la un loc, a rămas să doarmă acolo, căci asfinţise soarele. Şi luând una din pietrele locului aceluia şi punându-şi-o căpătâi, s-a culcat în locul acela.

Şi a visat că era o scară, sprijinită pe pământ, iar cu vârful atingea cerul; iar îngerii lui Dumnezeu se suiau şi se pogorau pe ea.

Apoi S-a arătat Domnul în capul scării şi i-a zis: "Eu sunt Domnul, Dumnezeul lui Avraam, tatăl tău, şi Dumnezeul lui Isaac. Nu te teme! Pământul pe care dormi ţi-l voi da ţie şi urmaşilor tăi.

El este Cel care a pus cerul ca o boltă (Isaia 40, 22)

20 Februarie 2016 / Noua biserică / Pr. Dragoș Bahrim

Astăzi ne-am apropiat de finalul etapei actuale din construcția bisericii Sfinților Maxim Mărturisitorul și Grigorie Palama, încheind placările în interior. Formele interioare, volumul, geometria, trebuie să recunosc că mi-au produs o mare uimire în ultimele zile, descoperind parcă o Taină care era mai înainte de noi. E mult mai mult decat m-am așteptat.

Jurnal de șantier: 23 octombrie 2015

23 Octombrie 2015 / Noua biserică / Pr. Dragoș Bahrim

Am ajuns, cu ajutorul Domnului Hristos, la un an după începerea lucrărilor bisericii Sfinților Maxim Mărturisitorul și Grigorie Palama la momentul montării tablei de cupru pe turla bisericii.

Vă împărtășesc bucuria prin câteva fotografii. Mâine vom așeza și crucea pe turlă!

Slavă Ție Doamne pentru toate!

Jurnal de șantier: 5 martie 2015

Registrul I

În ziua de 5 martie 2015 am încheiat structura din bârne lamelat încleiate a primului registru a bisericii parohiale.

Urmează noi etape de lucru: structura interioară a primului registru, apoi registrul II (tamburul) care va fi construit la sol sau chiar în interiorul registrului I iar apoi ridicat cu macaraua și fixat pe poziția sa finală.

Jurnal de șantier: 4 februarie 2015

24 Februarie 2015 / Noua biserică / Pr. Dragoș Bahrim
pregătim grinda de înălțare

Veselitu-m-am de cei ce mi-au zis mie: "În casa Domnului vom merge!"
Stăteau picioarele noastre în curţile tale, Ierusalime!
Ierusalimul, cel ce este zidit ca o cetate, ale cărei porţi sunt strâns-unite.
Că acolo s-au suit seminţiile, seminţiile Domnului, după legea lui Israel, ca să laude numele Domnului.
Că acolo s-au aşezat scaunele la judecată, scaunele pentru casa lui David.
Rugaţi-vă pentru pacea Ierusalimului şi pentru îndestularea celor ce te iubesc pe tine.
Să fie pace în întăriturile tale şi îndestulare în turnurile tale.