Silviu Cluci

Articole

Sărbătoarea Sfântului Maxim Mărturisitorul (foto)

24 Ianuarie 2019 / Istoricul parohiei / Silviu Cluci

În acest an, programul liturgic prilejuit de sărbătoarea hramului a debutat duminică seară cu slujba Vecerniei unită cu Litia, oficiată la paraclisul Seminarului Teologic Ortodox din Iaşi de un sobor, sub protia părintelui arhimandrit Dosoftei Șcheul, Mare Ecleziarh la Catedrala mitropolitană din Iași. Răspunsurile la cele două strane au fost date de elevii seminarişti, conduși de către diac. prof. Mihai Ursache și pr. prof. Iulian Zaltariov.

Sfântul Maxim Mărturisitorul, Întrebări și nedumeriri, Doxologia, 2012

17 Ianuarie 2014 / Patristica / Silviu Cluci

Sf. Maxim Mărturisitorul, Întrebări și nedumeriri (Colecția Viața în Hristos, seria Pagini de Filocalie, nr. 1), traducere din greaca veche și note de Laura Enache, studiu introductiv, indici, bibliografie și note de pr. Dragoș Bahrim, Editura Doxologia, Iași, 2012, 333 p., ISBN 978-606-8278-62-9.

Prezentarea următoare a volumului, a apărut mai întâi pe pagina de internet pemptousia.ro a prietenilor Mănăstirii Vatopedi, de unde am preluat-o și noi. Alte recenzii sau prezentări ale lucrării au mai făcut:

Dan C. Mihăilescu, Omul care aduce cartea, ProTV, 30.10. 2012;  dr. Florin Crîșmăreanu, Tabor (Cluj-Napoca), 1, 2013, pp. 92-93 și M. Radu în Revista Teologică (Sibiu), 22 (94), 4, 2012, pp. 315-317.