Cuvinte duhovnicești

„Do not lead us into temptation”

28 Martie 2020 / Cuvinte duhovnicești

Do not lead us into temptation

Question

How can we discern the correction or the trial that comes to us from God, and one that occurs because of the devil?

Answer

1. Very often it is not only because of God or the devil that we fall into dangers, trials and infirmities, but because of our own lack of judgement and carelessness, as happens to those who can see a stormy change of weather coming and nevertheless take their ship out of the harbour, or those others who fling themselves into danger.

„Și nu ne duce pe noi în ispită”

28 Martie 2020 / Cuvinte duhovnicești

Cum putem ști dacă pedeapsa sau ispita care ni se întâmplă nouă este de la Dumnezeu sau de la diavolul?

Nu numai de la Dumnezeu sau numai de la diavolul, însă adeseori cădem în ispite și în primejdii și chiar în boli, din pricina lipsei noastre de discernământ și de grijă, cum pățesc cei care văd schimbarea anotimpului și venirea iernii și totuși își desprind corabia de țărm și se aruncă pe ei înșiși și în alte primejdii.

Valoarea pentru creștinătate a Liturghiei Bisericii Sfintei Învieri

26 Martie 2020 / Cuvinte duhovnicești

Ne-au povestit nouă, așadar, unii dintre cei vechi din Ierusalim că, înaintea lui Zaharia[1], cel între sfinți, care a fost patriarh înaintea cuviosului Modest, Sfânta Liturghie din Biserica Sfintei Învieri a lui Hristos, Dumnezeul nostru, în fiecare Duminică era mai lungă. Dar într-o zi vede în vis preacuviosul Zaharia, cel pomenit mai înainte, un loc, ca un fel de nartex, un palat nepovestit, întru care era Împăratul întru cele de taină.