construcția noii biserici

„Aceasta nu e alta fără numai casa lui Dumnezeu, aceasta e poarta cerului!"

20 Martie 2016 / Noua biserică / Pr. Dragoș Bahrim

Iar Iacov ieşind din Beer-Şeba, s-a dus în Haran.

Ajungând însă la un loc, a rămas să doarmă acolo, căci asfinţise soarele. Şi luând una din pietrele locului aceluia şi punându-şi-o căpătâi, s-a culcat în locul acela.

Şi a visat că era o scară, sprijinită pe pământ, iar cu vârful atingea cerul; iar îngerii lui Dumnezeu se suiau şi se pogorau pe ea.

Apoi S-a arătat Domnul în capul scării şi i-a zis: "Eu sunt Domnul, Dumnezeul lui Avraam, tatăl tău, şi Dumnezeul lui Isaac. Nu te teme! Pământul pe care dormi ţi-l voi da ţie şi urmaşilor tăi.

El este Cel care a pus cerul ca o boltă (Isaia 40, 22)

20 Februarie 2016 / Noua biserică / Pr. Dragoș Bahrim

Astăzi ne-am apropiat de finalul etapei actuale din construcția bisericii Sfinților Maxim Mărturisitorul și Grigorie Palama, încheind placările în interior. Formele interioare, volumul, geometria, trebuie să recunosc că mi-au produs o mare uimire în ultimele zile, descoperind parcă o Taină care era mai înainte de noi. E mult mai mult decat m-am așteptat.

Jurnal de șantier: 23 octombrie 2015

23 Octombrie 2015 / Noua biserică / Pr. Dragoș Bahrim

Am ajuns, cu ajutorul Domnului Hristos, la un an după începerea lucrărilor bisericii Sfinților Maxim Mărturisitorul și Grigorie Palama la momentul montării tablei de cupru pe turla bisericii.

Vă împărtășesc bucuria prin câteva fotografii. Mâine vom așeza și crucea pe turlă!

Slavă Ție Doamne pentru toate!

Arhitectul Șerban Sturdza în vizită la șantierul bisericii noastre

Duminică 28 iunie 2015 a vizitat șantierul bisericii parohiale domnul Șerban Sturdza, unul din cei mai titrați arhitecți români ai momentului, actual președinte al Ordinului Arhitecților din București (fost președinte OAR), singurul arhitect din România membru corespondent al Academiei Române. Alături de domnia sa a fost prezentă soția sa, doamna arhitect Doina Sturdza.

Înălțatu-Te-ai întru Slavă Hristoase, Dumnezeul nostru!

Înălțatu-Te-ai întru slavă, Hristoase Dumnezeul nostru, bucurie făcând ucenicilor Tăi, cu făgăduința Sfântului Duh; încredințându-se ei prin binecuvântare că Tu ești Fiul lui Dumnezeu, Mântuitorul lumii.

(Troparul Înălțării Domnului, glas 4)

După a treia încercare, din cauza vântului puternic, am reușit astăzi să ridicăm ultima parte a structurii bisericii!

Mare ești Doamne și minunate sunt lucrurile Tale și nici un cuvânt nu este de ajuns spre lauda minunilor Tale!

Fotografii Silviu Cluci și Marius Gerber...

Jurnal de șantier: 19 iunie 2015

De n-ar zidi Domnul casa, în zadar s-ar osteni cei ce o zidesc; de n-ar păzi Domnul cetatea, în zadar ar priveghea cel ce o păzeşte.
În zadar vă sculaţi dis-de-dimineaţă, în zadar vă culcaţi târziu, voi care mâncaţi pâinea durerii, dacă nu v-ar da Domnul somn, iubiţi ai Săi.

(Psalmul 126)

Jurnal de șantier: iunie 2015

Adu-ţi aminte, Doamne, de David şi de toate blândeţile lui.
Cum s-a jurat Domnului şi a făgăduit Dumnezeului lui Iacob:
Nu voi intra în locaşul casei mele, nu mă voi sui pe patul meu de odihnă,
Nu voi da somn ochilor mei şi genelor mele dormitare şi odihnă tâmplelor mele,
Până ce nu voi afla loc Domnului, locaş Dumnezeului lui Iacob.
Iată am auzit de chivotul legii; în Efrata l-am găsit, în ţarina lui Iaar.
Intra-vom în locaşurile Lui, închina-ne-vom la locul unde au stat picioarele Lui.

Șantierul Bisericii Sfântului Maxim Mărturisitorul noaptea (foto)

În vremea aceea, Moise păştea oile lui Ietro, preotul din Madian, socrul său. Şi depărtându-se odată cu turma în pustie, a ajuns până la muntele lui Dumnezeu, la Horeb;
    Iar acolo i S-a arătat îngerul Domnului într-o pară de foc, ce ieşea dintr-un rug; şi a văzut că rugul ardea, dar nu se mistuia.
    Atunci Moise şi-a zis: "Mă duc să văd această arătare minunată: că rugul nu se mistuieşte".
    Iar dacă a văzut Domnul că se apropie să privească, a strigat la el Domnul din rug şi a zis: "Moise! Moise!". Şi el a răspuns: "Iată-mă, Doamne!"