Sfânta Liturghie

Iată acum ce este bun şi ce este frumos, decât numai a locui fraţii împreună! (Ps.132,1)

25 Decembrie 2014 / Știri din parohie / Pr. Dragoș Bahrim
După sfânta liturghie

Publicăm câteva fotografii de la sărbătoarea de astăzi.

Nașterea Domnului să fie cu multă bucurie și sănătate pentru toți enoriașii și prietenii parohiei noastre!

Puteți să vă amintiți și de anii trecuți în care am petrecut această dumnezeiască sărbătoare împreună, în articolul Nașterea Domnului în Parohie (2007-2014)

Sf. Anastasie Sinaitul: O minunată povestire despre tainele nevăzute din Sfântul Botez, Sfânta Liturghie și cuvioșia unui episcop

18 Ianuarie 2014 / Patristica

Povestirea următoare descrie tainele nevăzute și înfricoșătoare care se petrec în Biserică, mai ales la Botez și la Sfânta Liturghie dar și viața cu adevărat evanghelică, a unui episcop Ioan, din insula Cipru, de la jumătatea secolului al VII-lea. Povestirea poartă numărul II. 7, între Povestirile de suflet folositoare ale Sfântului Anastasie Sinaitul și face parte din volumul: Sf. Anastasie Sinaitul, Povestiri duhovnicesti (Colecția Viața în Hristos. Pagini de Filocalie, nr. 3), traducere de Laura Enache, ediție îngrijită de pr. Dragoș Bahrim, Editura Doxologia, Iași, 2016.