Sfântul Neofit Zăvorâtul

Amintirea Raiului pierdut

26 Februarie 2017 / Cuvinte duhovnicești

Pomul raiului și pizma diavolului,

cuvintele șarpelui și înșelarea femeii

la uitarea poruncii Domnului m-au dus

și călcând porunca, pe drept am fost osândit.

Spini și mărăcini mi-a răsărit pământul.

Și condamnat fiind, m-am depărtat de Dumnezeu, de-a Raiului grădină

și rob am fost dus în țară străină.

Am dezbrăcat veșmântul cel dumnezeiesc și nestricăcios

și-am îmbrăcat în loc tunici de piele,

și sunt condamnat acum să trăiesc lucrând cu trudă,

și în pământ să mă întorc din care am și fost luat mai înainte.

Cuvânt al Sfântului Neofit Zăvorâtul către ucenicii săi, despre ascultare

9 Ianuarie 2017 / Cuvinte duhovnicești

Un Cuvânt al Sfântului Neofit despre o virtute neglijată astăzi de cea mai mare parte a creștinilor, fără care însă nu dobândim măntuirea: ASCULTAREA. Ea este poruncă a lui Hristos atât pentru monahi, cât și pentru mireni. Sigur că se pot naște discuții aprinse în jurul ei  și există o întreagă patologie a ascultării, care vizează ucenicul, dar și învățătorul, dar despre aceasta, într-un alt context...

Bucuria comuniunii (foto)

24 Octombrie 2016 / Istoricul parohiei

Fotografii realizate de Oana Nechifor la Sfânta Liturghie din data de 16 octombrie 2016, când au fost aduse în Parohia Sf. Maxim Mărturisitorul-Sf. Grigorie Palama moaștele Sfântului Neofit Zăvorâtul.

„Cereți și vi se va da" (Sf. Neofit Zăvorâtul din Cipru)

18 Mai 2014 / Cuvinte duhovnicești

„Cereți și vi se va da”, cereți nu cele vremelnice deșarte și mincinoase (Iona, 2, 9), fiindcă toate cele văzute sunt vremelnice, de vreme ce „toate sunt deșertăciune și vânare de vânt”(Eccl. 1, 14; 2, 11 și 17), iar cele ce nu se văd sunt veșnice (cf. II Cor. 4, 18). Pentru aceea „cereți și vi se va da”. Dar nu ni se poruncește să cerem nimic din cele trupești.