Pr. dr. Ioan Bădiliță

Pr. dr. Ioan Bădiliță este absolvent al Seminarului Teologic Ortodox Sf. Vasile cel Mare din Iași în 2005 și al Facultății de Teologie Ortodoxă Dumitru Stăniloae din Iași în 2009. A obținut doctoratul în teologie în 2014 cu teza Dimensiunea misionar-marturisitoare a Sfintei Liturghii în domeniul de cercetare Teologie fundamentala, Misiologie si Ecumenism. Este profesor de dogmatică la Seminarul Teologic Ortodox Sf. Vasile cel Mare din Iași. Este preot paroh la parohia "Sfanul Dumitru" - Satu Nou, com. Fântânele, jud. Iași.

Articole

Fața lui Hristos, forma Bisericii

25 Ianuarie 2017 / Teologie / Pr. dr. Ioan Bădiliță

Fața lui Hristos, forma Bisericii

„Și nu voi mai ascunde de ei fața Mea, pentru
că voi revărsa Duhul Meu asupra casei lui Israel,

zice Domnul Dumnezeu”. (Iezechiel 39:29)
„Si Dieu s'est fait pour nous visage, alors
l'homme peut connaître son propre visage”.
(Nicolas Berdiaev)

Dogmele creștine - gramatica poveștii de iubire dintre Mirele Hristos și Biserica Sa

15 Noiembrie 2016 / Teologie / Pr. dr. Ioan Bădiliță
Scară, Mănăstirea Sf. Ecaterina, Sinai

Dogmele creștine - gramatica poveștii de iubire

dintre Mirele Hristos și Biserica Sa

`Ο γᾱρ τοῖς πύργοις τῶν θείων δογμάτων ὡς ἀληθείηας ὀχυρώμασι καθωπλισμένος τούς ὲπηρεαστᾶς οῦ φοβεῐται λόγους καὶ δαίμονας

Cel ce e asigurat de turnurile dogmelor dumnezeiești ca de niște întărituri ale adevărului, nu se teme de gânduri și de diavoli.

Câteva considerații cu privire la importanța ierarhiei sacramentale

26 August 2016 / Teologie / Pr. dr. Ioan Bădiliță

Câteva considerații cu privire la importanța ierarhiei sacramentale

Ca urmare a 1) publicării de către unele fețe monahale a unor videoclipuri ce degajă o sinistră tendință anti-episcopală; 2) emiterea de judecăți neîntemeiate ale unor laici asupra structurii ierarhice, și 3) refuzul, ca spirit de frondă, a pomenirii ierarhului la Liturghie - toate aceste atitudini fiind avarii din punct de vedere dogmatic, dorim să facem următoarele precizări: